Analiza MSiT dot. wyników w sektorze turystycznym w I półroczu 2023 roku

środa, 4 październik 23, 07:40

kurs przewodnika turystycznego

Turystyka w Polsce zanotowała bardzo obiecujący wzrost po pandemicznym okresie, co jest dobrą wiadomością dla przewodników turystycznych.

Według Ministerstwa Sportu i Turystyki, w pierwszej połowie roku odnotowano wyniki zbliżone do rekordowych lat sprzed pandemii. Ponadto, wdrożono intensywne kampanie promocyjne mające na celu utrzymanie tej tendencji.


Analizy i dane dot. sektora turystycznego

Według informacji podanych przez wiceministra sportu i turystyki, Andrzeja Gut-Mostowego, turystyka w Polsce osiągnęła rekordowy poziom, który był obserwowany w roku 2019. Zarówno podróże krajowe, jak i wizyty zagranicznych turystów przyczyniły się do tego sukcesu.

Według danych GUS, w pierwszym półroczu zanotowano aż 16,4 miliona wykupionych noclegów przez turystów w obiektach noclegowych, które miały co najmniej 10 miejsc. To oznacza wzrost o 7,1 proc. Warto zauważyć, że największy wzrost odnotowano wśród turystów z Czech, gdzie liczba odwiedzających wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając aż 97 proc. Wzrost odnotowano również w innych krajach, takich jak Litwa (+47 proc.), Stany Zjednoczone (+36 proc.), Słowacja (+27 proc.), Wielka Brytania (+8 proc.), Holandia (+5 proc.) i Indie (+5 proc.).

Minister Gut-Mostowy wskazał również na znaczący wzrost liczby przyjazdów z USA, który został przypisany różnym czynnikom, takim jak pozytywne wzmianki o Polsce w mediach oraz otwarcie nowego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Chicago. Dodatkowo, Polska znalazła się na liście CNN Travel – Where to travel in 2023: The best destinations to visit.

Duże zainteresowanie turystów było również widoczne w miastach, które przyciągnęły wielu z nich. Doskonałym przykładem jest Zamek Królewski na Wawelu, który odwiedziło rekordowe prawie 2 miliony osób.

Promocja polskiej turystyki

Według przekazanych informacji, Polska Organizacja Turystyczna (POT), reprezentowana przez Rafała Szmytkę, podjęła kilka interesujących działań promocyjnych w pierwszym półroczu bieżącego roku. Jednym z ciekawych projektów było wprowadzenie aplikacji MonumentApp, która została uruchomiona w czerwcu. Inicjatywa ta powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Aplikacja ta zyskała popularność, została pobrana już ponad 10 tysięcy razy i oferuje atrakcyjne funkcje, takie jak odkrywanie najbliższych atrakcji, dostęp do życiorysów znanych postaci historycznych oraz wprowadzenie fabuły. Użytkownicy mają także możliwość dzielenia się swoimi wrażeniami z innymi użytkownikami. Obecnie trwa akcja promocyjna aplikacji, która obejmuje wprowadzenie jej do większości hoteli, a także kampanię reklamową na bilbordach i w telewizji.

Turystyka gastronomiczna okazała się również skutecznym aspektem promocji. Ten rodzaj turystyki przyciąga nie tylko w sezonie, ale także w pozostałych częściach roku, takich jak wiosna, zima i jesień. Polska Organizacja Turystyczna podpisała umowę o współpracy z renomowanym przewodnikiem Michelin. W wyniku tej umowy, aż 47 obiektów gastronomicznych w Polsce otrzymało prestiżowe wyróżnienia. Na przykład, Kraków posiada restaurację z dwiema gwiazdkami Michelin, Warszawa i Poznań mają restauracje z jedną gwiazdką. W przyszłości, umowa ta otwiera możliwość innym regionom starania się o uzyskanie wyróżnień gastronomicznych.Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 672 czytelników