Związek pomiędzy przewodnictwem miejskim, a technologią.

piątek, 24 marzec 23, 14:05

zawód przewodnika miejskiego

Witajcie! Dziś omówimy temat pojawiającej się technologii AR i coraz szerszej cyfryzacji w przewodnictwie miejskim. Zapraszamy do czytania.

Niemal każda branża i gospodarka na świecie postępuje w kierunku cyfryzacji i automatyzacji. Branża wycieczek z przewodnikiem nie jest wyjątkiem i od dawna wykorzystuje różne technologie, aby umożliwić niezależne zwiedzanie miast, zabytków i obiektów kulturalnych. Proszę potraktować ten post jako formę ciekawości i swobodnych przemyśleń. Czy zatem zawód przewodnika miejskiego jest zagrożony przez technologię?


Czym jest i jak działa technologia AR?

Technologia AR (Augmented Reality) to technologia, która umożliwia łączenie rzeczywistego świata z wirtualnym, poprzez nakładanie na rzeczywistość obrazów, dźwięków, animacji i innych elementów wirtualnych.

W technologii AR wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, takie jak smartfony, tablety, okulary czy gogle, które za pomocą kamer i czujników rejestrują otoczenie użytkownika. Następnie na ekranie urządzenia wyświetlane są dodatkowe informacje lub obrazy, które łączą się z rzeczywistym światem.

Technologia AR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak turystyka, edukacja, zabawa czy reklama. Przykłady jej zastosowania to m.in. gry mobilne, które łączą świat rzeczywisty z wirtualnym, aplikacje turystyczne, które umożliwiają pokazanie informacji o zabytkach na żywo czy aplikacje edukacyjne, które wykorzystują AR do wizualizacji trudnych do zrozumienia koncepcji.


Legendy Krakowskie - gra miejska AR

Gra miejska oparta na technologii rozszerzonej rzeczywistości powstała w Krakowie. Celem gry Legendy Krakowskie jest poszerzenie wiedzy o historii, kulturze, legendach i związanych z nimi zwyczajach z Krakowem i jego regionem. Gra prowadzi przez najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki w Krakowie, a wszystko owiane jest dużą ilością wiedzy.

Gracz rozpoczyna grę obok Kościoła Mariackiego, a kończy na Alejach Wiślanych. Uczestnicy wyposażeni są w tablety, które mają dostęp do miejsca, w którym toczy się cała gra. Istotą gry, poza walorem edukacyjnym, jest odnajdywanie skarbów poprzez rozwiązywanie zagadek z wykorzystaniem rozmaitych przedmiotów.

Gra została zaprojektowana w stylu średniowiecznym i dokładnie takim klimatem próbuje zarazić gracza.


Czy zawód przewodnika miejskiego może zostać wyparty przez technologie?

Poza nowinkami technicznymi, które opisaliśmy powyżej, interaktywne metody zwiedzania towarzyszą nam od dawna. Każdy z pewnością zna urządzenia audio (słuchawki, odtwarzacze mp3), które oprowadzają nas po danym terenie.

Wiele muzeów również używa podobnego formatu. To wszystko niesamowicie wciąga odbiorcę, co sprawia, że ​​jest on bardziej zaangażowany. Szczególnie dla młodych ludzi takie formy zwiedzania mogą być atrakcyjne ponieważ na co dzień doświadczają korzyści płynących z cyfryzacji.

Jednak osobiście uważamy, że przewodnicy miejscy nie muszą się jeszcze martwić o bezrobocie. Tradycyjny sposób zwiedzania ma wiele zalet, z których największą jest kontakt z innymi ludźmi, a co za tym idzie możliwość dzielenia się emocjami, zadawanie pytań czy ogólnych rozmów.


Zapisz się na nasz kurs online na przewodnika miejskiego, klikając >TUTAJ
lub >TUTAJ
Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 669 czytelników