Własna działalność gospodarcza przewodnika miejskiego. Jak dokonać formalności?

piątek, 19 maj 23, 14:35

jak założyć własną działalność przewodnika miejskiego

Opowiemy dzisiaj o prowadzeniu własnej działalności jako przewodnik miejski oraz podpowiemy jak ją założyć.

Po ukończeniu kursu przewodnickiego, masz dwie opcje: pracę w biurze podróży lub własną działalność. Ta druga jest bardziej opłacalna finansowo, ale wymaga większej odpowiedzialności prawnej i trudu przy pozyskiwaniu klientów. W dalszej części artykułu przedstawimy Ci uproszczone kroki do założenia takiej działalności.


1. Wybór rodzaju prowadzonej działalności

W Polsce istnieją łącznie 8 rodzajów działalności gospodarczej, a wśród nich możemy wyróżnić jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), spółkę cywilną, z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), spółkę akcyjną (S.A.), partnerską, spółkę jawna, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną. W kontekście przewodników miejskich najpopularniejszym wyborem są jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności przez jedną osobę, która jednocześnie odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa. Własna księgowość i rozliczanie podatków nie należą do zbyt skomplikowanych, a koszty używania usług księgowych są stosunkowo niskie.

2. Wybór nazwy firmy

Po wyborze preferowanej formy prowadzenia działalności gospodarczej, należy przejść do wyboru nazwy firmy. Ważne jest, aby wybrać unikalną nazwę, która nie jest już zajęta przez inny podmiot. Dlatego warto sprawdzić za pomocą strony Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czy nazwa, którą chcemy wybrać, nie jest już zarejestrowana.

3. Określenie miejsca siedziby firmy

Następnym krokiem na drodze do założenia swojej firmy jest wybór siedziby firmy. Istnieją trzy główne opcje: adres zamieszkania właściciela, wynajęte biuro lub lokal. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i potrzeb prowadzenia działalności.


4. Akt założycielski

Przy zakładaniu spółek z o.o. lub S.A. konieczne jest złożenie dokumentów i wniosku do KRS, jednak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej nie jest to wymagane. Nie trzeba także wpłacać kapitału zakładowego, a składanie rocznych sprawozdań finansowych jest zwykle mniej skomplikowane w porównaniu z większymi formami działalności gospodarczej.


5. Numer REGON oraz NIP

Po wyborze formy działalności gospodarczej i nazwy firmy, można przejść do ubiegania się o numer NIP i REGON. Aby uzyskać te numery dla jednoosobowej działalności gospodarczej, konieczne jest złożenie wniosku CEiDG w urzędzie miasta lub gminy. NIP to skrót od Numeru Identyfikacji Podatkowej, który jest potrzebny do wystawiania faktur oraz rozliczania podatków. REGON to Rejestr Gospodarki Narodowej, który umożliwia identyfikację działalności gospodarczej w systemie statystycznym.


6. Wniosek do Urzędu skarbowego oraz ZUSu

Po otrzymaniu numeru NIP i REGON dla swojej jednoosobowej działalności gospodarczej, niezbędne jest zgłoszenie swojej firmy do odpowiednich organów, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Urząd Skarbowy (US). Zgłoszenie do ZUS jest ważne, aby rozpocząć regularne płacenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z kolei zgłoszenia do US są potrzebne głównie do rozliczenia podatków oraz wydania karty podatkowej. Obie procedury należy zrealizować w okresie nieprzekraczającym 7 dni od otrzymania numeru NIP i REGON.


7. Otworzenie rachunku bankowego firmy

Ostatnim etapem jest założenie konta bankowego. Przed dokonaniem wyboru, należy dokładnie przestudiować oferty najlepszych i finansowo stabilnych banków, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do prowadzenia działalności jako przewodnik miejski.

Jeśli planujesz otworzyć własne biuro podróży i organizować bardziej skomplikowane wycieczki, polecamy zapisanie się na nasz kurs dla organizatorów turystyki.


Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 669 czytelników