Poradnik: Jak zostać pilotem wycieczek?

poniedziałek, 20 marzec 23, 11:45

jak zostać pilotem wycieczek?

Witajcie drodzy czytelnicy! W dzisiejszym poradniku odpowiemy na ciekawe pytanie dla tych, którzy chcą zostać pilotem wycieczek. A więc, jak zostać pilotem wycieczek?

Codzienna praca pilota wycieczek jest fascynująca i pełna nowych doświadczeń. Sprawia, że budujemy swój charakter oraz wiedzę o świecie i kulturach. Dzięki niemu możemy „wziąć” świat w swoje ręce, poznając dużą liczbę ludzi różniących się kulturą i położeniem geograficznym. Ta praca ma też swoje ciemne strony, takie jak „mieszkanie na walizkach”, częste rozłąki z bliskimi i charakterystyczna dla tej pracy sezonowość. Przejdźmy do sedna:
Jak zostać przewodnikiem?Wymagania prawne przed regulacją

Deregulacja zawodu pilota wycieczek polega na zniesieniu obowiązku posiadania licencji, jako warunku podejmowania działalności turystycznej. Reforma ta została wprowadzona w życie w 2014 roku.

Od tego czasu każdy zainteresowany może rozpocząć pracę jako pilot bez konieczności ubiegania się o specjalną licencję. Jednak z doświadczenia wiemy, że pracodawcy będą bardziej cenić certyfikowanych ludzi, jeśli będą szukać nowych pracowników.

Przed deregulacją zawodu pilota wycieczek w Polsce, aby pracować jako pilot wycieczek, konieczne było posiadanie specjalnej licencji pilota wycieczek wydanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Aby uzyskać tę licencję, osoba musiała spełnić następujące wymagania:

-mieć ukończone 18 lat,
-posiadanie zaświadczenie od lekarza o sprawności do wykonywania zawodu pilota wycieczek,
-niefigurowanie w rejestrze osób karanych
- posiadanie co najmniej wykształcenia średniego,
- ukończenie kursu pilota wycieczek w szkole pilotażu lub innym specjalistycznym ośrodku szkoleniowym,
- pozytywne zaliczenie ministerialnych egzaminów praktycznych i teoretycznych w zakresie wiedzy o turystyce, geografii, historii etc.


Jak kształtują się obecne regulacje?

Obecnie, po deregulacji zawodu pilota wycieczek, wymagania te mocno się skurczyły. Według prawa nie trzeba już posiadać specjalnej licencji. Jednakże, aby pracować jako pilot wycieczek, osoba musi spełnić pewne ogólne wymagania, takie jak:

- posiadanie co najmniej 18 lat
- posiadanie wykształcenia minimum średniego
-bycie osobą niekaraną

Osoba, która chce rozpocząć pracę jako pilot wycieczek, może uzyskać dodatkowe kwalifikacje i umiejętności poprzez ukończenie specjalistycznych kursów i szkoleń, takich jak kursy językowe, kursy z zakresu historii i kultury, szkolenia z zakresu obsługi klienta i zarządzania grupami turystów.
Z doświadczenia możemy powiedzieć, że pracodawcy chętniej przyjmują do pracy osoby posiadające licencje zdobyte dzięki kursom.
Taką dożywotnią licencję możesz zdobyć zapisując się na nasz kurs >TUTAJ
Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 669 czytelników