Jakie perspektywy dla przewodników terenowych niesie 2023 rok?

wtorek, 6 czerwiec 23, 14:05

perspektywy pracy przewodników terenowych

Witaj! W niniejszym tekście przedstawimy, jakie możliwości zatrudnienia dla przewodników turystycznych przyniesie rok 2023.

Praca jako przewodnik terenowy jest niezwykle cenna dzięki posiadanej wiedzy na temat danego regionu i kultury. Przez nich turyści mają okazję poznawać najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca, łącząc jednocześnie eksplorację historii z wypoczynkiem. Pomimo obecnej pandemii, przewodnicy terenowi pełnią kluczową rolę i ich przyszłość zawodowa wciąż wydaje się obiecująca. Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu, w którym opiszemy prognozy na przyszłość dla przewodników terenowych.


Obiecujące dla przewodników terenowych statystyki UNWTO

Turystyka jest branżą, która rozwija się bardzo dynamicznie na całym świecie i wymaga coraz większej liczby przewodników turystycznych. Dla zobrazowania skali tego zjawiska warto odnotować, że w roku 2019 odnotowano aż 1,5 miliarda międzynarodowych przyjazdów turystycznych, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim - informacje te pochodzą od Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Co więcej, UNWTO przewiduje, że ilość międzynarodowych podróży turystycznych wzrośnie do aż 1,8 miliarda do 2030 roku.


Odrodzenie turystyki po pandemii to szansa dla przewodników terenowych

Wraz ze stopniowym powrotem turystów oraz znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią, liczba podróżujących z roku na rok wzrasta. Obecnie turystyka terenowa zaczyna się odradzać. W tym kontekście rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne usługi przewodników terenowych, którzy nie tylko poprowadzą turystów do najbardziej wartościowych miejsc danego regionu, ale również dostarczą interesujących informacji i ciekawostek na temat zwiedzanych miejsc.

Perspektywy zawodowe dla przewodników terenowych w 2023 roku wyglądają obiecująco. Na całym świecie coraz większa liczba ludzi przesiada się z samochodów na rowery czy rowery elektryczne, co stwarza nowe możliwości biznesowe dla przewodników, którzy specjalizują się w prowadzeniu grup po ciekawych szlakach wędrówek rowerowych czy turystycznych. Dodatkowo, wiele krajów otwiera swoje granice i znosi wcześniejsze ograniczenia, co również wpływa na rozwój branży turystycznej i zwiększa zapotrzebowanie na profesjonalnych przewodników.


Kilka tematycznych sposobów na prowadzenie nietypowej turystyki terenowej

Przewodnik terenowy posiadający specjalizacje to osoba, która ma wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie potrzebne do odkrywania różnych zakątków kraju lub regionu w sposób nietypowy dla swoich kompetencji. W 2023 roku przewodnicy terenowi będą oferować wiele aktywności dla turystów, takich jak szkolenia survivalowe, Nordic Walking, fotografowanie krajobrazów, podróże kulinarne, trekking, przygody związane z wodą. Oprócz klasycznych wycieczek, przewodnicy terenowi będą prowadzili coraz bardziej zróżnicowane wycieczki, dopasowane do indywidualnych zainteresowań turystów.


Zostań przewodnikiem terenowym!
Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 673 czytelników