Czy będziemy podróżować samolotem bez żadnych dokumentów?

piątek, 5 maj 23, 16:10

podróżowanie bez paszportu

Witajcie! W dzisiejszym artykule porozmawiamy o ciekawostkach technologicznych związanych z turystyką, a kwestie związane z pracą rezydenta turystycznego odstawimy na chwilę na bok.

Ostatnie postępy w dziedzinie cyfryzacji i technologii wprowadziły wiele innowacji, które znacząco wpłynęły na branżę turystyczną. Współczesny turysta ma możliwość zarezerwowania noclegu niemal w każdym kraju na świecie za pośrednictwem Internetu, a także korzystać z gier wirtualnych AR jako przewodników po miastach. Jedną z najnowszych rewelacji jest technologia biometryczna, która może umożliwić latanie bez potrzeby posiadania paszportu czy dowodu osobistego. Zatem, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe? Przekonajcie się, czytając dalej.


Czym jest technologia biometryczna?

Technologia biometryczna to sposób identyfikacji lub weryfikacji tożsamości osoby na podstawie jej cech fizycznych lub behawioralnych, takich jak: linie papilarne, twarz, siatkówka oka, długość palców, podpis czy sposób chodu. Technologia biometryczna jest coraz bardziej popularna, ze względu na swoją skuteczność, wygodę dla użytkowników oraz prędkość z jaką działa.


Technologia biometryczna, a podróże samolotem

Linia lotnicza British Airways jako pierwsza testowała zastosowanie technologii biometrycznej do odpraw samolotowych na lotnisku Heathrow w terminalu numer 5. Podróżni zainteresowani takim sposobem odprawy, mieli możliwość skanowania karty pokładowej, paszportu oraz twarzy na swoim smartfonie, co umożliwiło weryfikację tożsamości w mniej niż trzy sekundy przy użyciu kamer Smart Bio-Pod na specjalnie wydzielonym stanowisku na lotnisku. Podróżni, którzy wyrazili chęć skorzystania z tej nowoczesnej metody odprawy na lotach z Londynu do Malagi, mieli także możliwość korzystania z pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu za pomocą Fast-Track. Testy trwały przez 6 miesięcy, po których British Airways zapowiedziało rozszerzenie tej nowej technologii na większą ilość lotów międzynarodowych w przypadku jej sprawdzenia się.

Jak to dokładnie działa?

Podczas skanowania twarzy, kamery zainstalowane w specjalnym stanowisku bądź bramce, dokonują rejestracji twarzy i przekształcenia jej unikalnych cech w kod biometryczny, który następnie jest porównywany z wcześniej zapisanym wzorcem danych w centralnej bazie systemu. Jeśli dane się zgadzają, wówczas następuje pozytywna weryfikacja, a pasażer zostaje dopuszczony do pokładu.


Czy tak będzie wyglądać przyszłość podróżowania samolotami?

Mimo że nikt nie może być pewien sukcesu technologii biometrycznej. Wskazuje na to, że technologia ta może zrewolucjonizować odprawy samolotowe. Linia lotnicza poświęciła sporo środków na przeprowadzenie testów biometrycznych, co świadczy o ich ogromnym zainteresowaniu tym tematem. Jeśli testy nie powiodą się, być może w przyszłości zostanie podjęta kolejna próba.
Jednakże, jesteśmy przekonani, że wiele innych linii lotniczych wzorem British Airways przetestuje takie rozwiązanie, ponieważ skrócenie czasu odprawy stanowi bardzo kuszącą propozycję dla podróżnych.
Innym przykładem takiej innowacji są skanery biometryczne w Chinach, które pozwalają na płacenie za zakupy z wykorzystaniem twarzy przypisanej do konta bankowego. Dlatego też, uważamy, że technologia biometryczna może zyskać na popularności w przyszłości.
Komentarze
Newsletter

Biuletyn ZarabianieNaWakacjach.pl

Dołącz do 6 672 czytelników